Zavádění proběhne v několika fázích. Nejdříve přijdou na řadu hotely a gastronomické provozy – EET je čeká sedm měsíců od definitivní platnosti zákona. To by mohlo být pravděpodobně letos v listopadu, pokud vše půjde podle vládních představ a plánů. Tři měsíce po ubytovacích a stravovacích službách začne stát evidovat maloobchod a velkoobchod (pravděpodobně únor 2017). Další fáze, zahrnující zbylé podnikatele kromě řemeslníků, odstartuje 15 měsíců od spuštění EET (tzn. únor 2018). Řemeslníci budou mít nejvíc času – dostanou ještě další tři měsíce. Podle tohoto časového plánu by měli všichni podnikatelé elektronicky evidovat tržby nejpozději v květnu 2018.

 

Jak zjistit, která fáze se vás týká?

Pokud si nejste jisti, do které ze čtyř fází spadáte, můžete se orientovat podle číselných kódů s označením CZ-NACE. Ty jsou přiřazeny jednotlivým podnikatelským skupinám a snadno je dohledáte v registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu na internetové adrese http://apl.czso.cz/irsw/. Do formuláře registru stačí zadat vaše IČO a po rozkliknutí detailních informací zjistíte vše potřebné. Jakmile znáte  svůj kód CZ-NACE, porovnejte si ho s naším přehledem jednotlivých fází.

EET a profesních skupin, které do nich patří:

1. fáze – ubytování, stravování, pohostinství: CZ-NACE 55 a 56

2. fáze – maloobchod, velkoobchod: CZ-NACE 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47

3. fáze – podnikatelé a živnostníci, kteří nejsou zahrnutí do žádné ze zbylých tří fází

4. fáze – výrobní řemeslné činnosti: CZ-NACE 13, 14, 15, 16, 17, 20.4, 22, 23, 25 a 31

Je nutná registrační pokladna?

Jakmile víte, kdy se vás bude EET týkat, můžete se pustit do příprav. První, co vás čeká, je žádost o autentizační údaje. Ty musíte mít ještě před přijetím první evidované tržby. Dají vám je buď při ústním jednání na finančním úřadu, nebo můžete využít datovou schránku (pokud ji máte) a požádat o údaje elektronicky. Autentizaci je možné zařídit v předstihu, a to 3 měsíce před spuštěním povinnosti elektronické evidence. Nemusíte tedy čekat až na chvíli, kdy se vás začne EET týkat.

A co dál? S blížícím se startem EET bude potřeba vyřešit vhodný pokladní systém. Zejména malí podnikatelé a živnostníci se obávají vysokých nákladů. Jsou to zbytečné obavy. Nemusíte si pořizovat žádnou nákladnou registrační pokladnu. Díky technologickému rozvoji v posledních letech můžete veškerou administrativu zvládnout i s kombinací chytrého telefonu či tabletu s nainstalovanou speciální aplikací a malou příruční tiskárnou na účtenky. To je samozřejmě to nejjednodušší řešení, existují přitom i daleko sofistikovanější a dražší možnosti. Takové systémy však malí podnikatelé a živnostníci pořizovat nemusejí. Stát po podnikatelích ani nepožaduje vybrat si certifikované monopolní řešení, místo toho si mohou pořídit jakékoli zařízení, které jim vyhovuje. Tím vzniká konkurenční prostředí, v němž bude o přízeň podnikatelů usilovat řada dodavatelských firem, což následně stlačí cenu za řešení pro EET výrazně dolů.

Kolik stojí pokladní systémy?

Už nyní jsou náklady na existující on-line systémy na českém trhu minimální – kromě pořízení zmíněného tabletu či smartphonu a tiskárny účtenek se platí několik set korun jako měsíční paušál. Výše měsíční platby přitom záleží na rozsahu služeb a funkcí, které podnikatel od vybraného on-line systému vyžaduje. S ohledem na ceny za stávající on-line systémy, které jsou v tuzemsku k mání, se při pořízení kompletní výbavy pro EET můžete vejít do sumy okolo 5 000 korun. Tato cena také odpovídá výši jednorázové daňové slevy, díky níž chce ministerstvo financí ulevit všem živnostníkům, kteří v daném roce EET zavedou. Můžete si tak významnou část nákladů odečíst z daní.

Jak bude fungovat EET?

Díky on-line režimu EET budou podnikatelé prostřednictvím svých pokladních systémů (pokladna, PC, mobilní telefon, tablet) napojeni na server finanční správy. K tomu přitom postačí běžné internetové připojení, neboť nebudete muset posílat žádná objemná data. Podle českých operátorů je pokryto dostačujícím mobilním signálem 99 procent území České republiky. Jakmile zákazník nakoupí, pokladní systém pošle informaci finanční správě, která ji zaregistruje (a tím pádem ověří) a pošle nazpátek unikátní číselný kód (tzv. FIK). Ten najde zákazník vytištěný na účtence, a když bude chtít, může si celou transakci vyhledat a překontrolovat. Celá operace včetně tisku účtenky zabere maximálně pár vteřin, není se tedy třeba bát zdlouhavého čekání.

Žádný větší problém nenastane ani v případě, že vypadne internetové připojení nebo se budete zrovna pohybovat v oblasti bez signálu. Zařízení bude pracovat off-line a informace zašle finanční správě v okamžiku, kdy se bude moci znovu připojit na internet. Vašeho zákazníka to nijak nezdrží, jen zkrátka dostane účtenku bez ověřovacího kódu finanční správy a nahradí ho off-line kód (tzv. OKP). OKP je pomocným ochranným prvkem, který umožňuje kontrolu integrity a prokazuje odpovědnost povinného subjektu za vystavení tištěné účtenky. OKP je vždy předáván v elektronické komunikaci a na účtenku je tištěn pouze v případě, kdy je vydávána v off-line režimu.  

Ti podnikatelé, kteří nejsou schopni fungovat on-line, si pak budou moci požádat o výjimku z povinnosti evidovat tržby on-line. Finanční správa umožňuje při tzv. „zjednodušeném režimu“

zaslání dat ve lhůtě do pěti dnů od uskutečnění transakce. Systém EET počítá i s tím, že můžete udělat chybu a musíte kvůli ní stornovat platbu. To je – jak všichni víme – běžná součást každého podnikání. I chybná platba se sice odešle finanční správě, stejně jako informace o stornu, ale pokud je frekvence chyb celkově nízká, nehrozí ze strany státu žádné sankce. Na druhou stranu nadměrné stornování účtenek samozřejmě může vést ke kontrole z finančního úřadu.

Vyplývají z EET také nějaké výhody?

Zavedení EET a s tím spojených pokladních systémů určitě má pro podnikatele a živnostníky i zajímavé výhody. Pokladní systémy totiž kromě napojení na finanční správu zahrnují rovněž funkce, které umožňují podnikatelům vylepšit si přehled o svém podnikání. Dokáží kontrolovat prodeje, objednávky, zálohovat data, synchronizovat je mezi různými zařízeními, zasílat reporty e-mailem apod. Je k nim možné připojit vedle tiskárny účtenek třeba také váhy, čtečky kódů a další příslušenství. Můžete si tak lépe upravit fungování systému pro vlastní oblast podnikání.

Sofistikovanější systémy pak umí navíc i spravovat zákaznické účty, účtovat podle jednotlivých stolů v restauraci, vést skladové hospodářství a spoustu dalšího. To vše jsou věci, které byly dříve součástí velmi nákladných pokladních systémů, nyní tak budou pro menší podnikatele a živnostníky mnohem dostupnější.

Jedním z dostupných řešení, jak se bez větších problémů popasovat s EET je společnost Dotykačka, která nabízí okamžité dodání zařízení a rychlé nastavení pokladního systému. Není potřeba dlouhodobě školit personál, orientace v rozhraní je jednoduchá. Vše je připraveno tak, aby EET zatížilo podnikání co nejméně.

Podobných řešení existuje na českém trhu více – kromě Dotykačky jsou k mání například aplikace P.V.A. Systems nebo ASW Systems. Tyto systémy je možné začít používat ještě před zavedením EET, následně do nich stačí jen vložit speciální číselný kód vytvořený ministerstvem financí, aby byla data správně zasílána finanční správě. „Pokud mají softwarové společnosti svým klientům brzy garantovat připravenost na EET, je důležité, aby ministerstvo financí co nejdříve spustilo testovací prostředí“, říká zástupce jedné z nich – Michal Čadina, obchodní manažer plzeňské firmy P.V.A. Systems, která nabízí obchodní a pokladní systémy už 20 let.